REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kardeliai – tikra sodo ar kiemo pažiba, užburianti savo dekoratyvumu ir spalvomis. Dažnai norima žiedų sulaukti rugsėjo 1-ąją, kad vaikai, grįždami į mokyklas, galėtų jas dovanoti savo mokytojoms. 

Kardeliai – tikra sodo ar kiemo pažiba, užburianti savo dekoratyvumu ir spalvomis. Dažnai norima žiedų sulaukti rugsėjo 1-ąją, kad vaikai, grįždami į mokyklas, galėtų jas dovanoti savo mokytojoms. 

REKLAMA

Vilniaus universiteto Botanikos sodo Žolinių dekoratyvinių augalų kolekcijų grupės vadovė dr. Gitana Štukėnienė portalui tv3.lt pasakojo apie šių gėlių sodinimo subtilybes ir patarė, kaip prižiūrėti, kad žiedai džiugintų ilgiau.

Pirmiausiai, svarbu parinkti tinkamą vietą, nes kardeliai – reiklūs augalai, todėl netinkamoje vietoje jie augs sunkiau: „Svarbiausia, kad jiems būtų parinkta šviesi, saulėta vieta, nes tai augalai, reikalaujantys šviesos. Jeigu augs pavėsyje, žiedai bus ne tokie dekoratyvūs, smulkesni žiedynai. Dėl saulės trūkumo, žiedynai gali būti ištįsę ir ne tokie atsparūs ligoms, kenkėjams“, – pataria specialistė.

Taip pat parinkite vietą apsaugotą nuo vėjų, geriausia – užuovėjoje, kad pakilęs vėjas neišvartytų gėlių, nes, kaip žinoma, kardeliai išaugina ilgus žiedynus. Idealu, jei šlaitas būtų į pietų pusę.

REKLAMA
REKLAMA

Keiskite sodinimo vietą

Žemėje, kurioje sodinsite kardelius, gruntinis vanduo turėtų būti giliau – nuo to priklausys, ar kokybiškus gumbasvogūnius gėlės išaugins per sezoną. Tačiau labai svarbu ir keisti šių gėlių sodinimo vietą.

REKLAMA

„Svarbu, kad toje vietoje kardeliai nebūtų augę mažiausiai 5 metus. Idealu kiekvienais metais parinkti naują plotą. Aišku, jeigu yra mažas plotas, galima pakeisti dirvožemį, bet turintiems didesnius plotus, reikėtų vykdyti sėjomainą ir nesodinti kasmet į tą pačią vietą, nes tada kyla ligų ir kenkėjų pavojus“, – paaiškino specialistė.

Žemę sodinimui reikėtų paruošti dar rudenį – suarti, patręšti kompleksinėmis trąšomis, o kompostinė žemė turėtų būti perpuvusi, jokiu būdu ne šviežia. Taip pat dirva neturėtų būti per rūgšti.

REKLAMA
REKLAMA

„Idealu, kad būtų pH neutrali. Nereikia rūgščios žemės. Jeigu matot, kad dirva yra rūgšti, būtų gerai neutralizuoti kalkėmis ar kreida“, – pataria G. Štukėnienė.

Neskubėkite kardelių sodinti, kol nesušilo ne tik orai, bet ir dirva. Geriausia palaukti, kol praeis šalnų pavojus, o specialistė turi puikų patarimą, kaip pasirinkti tinkamą sodinimo laiką.

„Kai žmonės sodina bulves, kai praeina šalnų pavojus, tada galima sodinti ir kardelius. Taip pat turi būti tinkama dirvos temperatūra, ne mažesnė nei 10 laipsnių. Elementariai galima paimti termometrą, įdėti jį į plastikinį maišelį, užkasti, palaukti 10-15 minučių ir išėmus iš dirvos sužinoti, kokia jos temperatūra.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kardelių gumbasvogūnių paruošimas

Renkantis gumbasvogūnius, ieškokite ne itin plokščių ir su kuo mažesnio skersmens dugneliu. Tai išduoda, kad svogūnėlis dar jaunas ir dar kelis metus pasodintas sukraus žiedynus. 

„Įsigyjant gumbasvogūnį, nereiškia, kad kuo jis didesnis, tuo didesnis kardelis. Svarbiausia, kad santykis tarp pločio ir aukščio būtų kuo mažesnis. Kuo gumbasvogūnis aukštesnis, ne toks plokščias, tuo jis yra geresnės kokybės. Apvertus gumbasvogūnį, kur yra jo dugnelis, jeigu jis yra per visą svogūnėlį, 5-7 centimetrų skersmens, jo sodinti neverta, nes yra senas“, – kaip išsirinkti gumbasvogūnius pataria G. Štukėnienė.

REKLAMA

Specialistė pataria rinktis ankstyvas ir vidutinio ankstyvumo veisles, mat vėlyvų veislių gumbapumpuriai nespėja sukaupti maisto medžiagų ir sunkiau žiemoja, prasčiau išsilaiko.

Norintiems, kad kardeliai greičiau parodytų savo žiedynus, yra keletas veiksmų, kuriuos galite atlikti prieš sodinimą: „Reikėtų lukštą, dengiantį miegančius pumpurus, nuimti, tai pažadina juos iš gilaus žiemos miego. Jie nuimami 2-3savaites prieš sodinimą“, – pataria specialistė.

Galite gėles padaiginti – galima pasodinti į dėžutę ir, praėjus šalnų pavojui, atsargiai perkelti į dirvą. Jei turite gumbapumpurių, juos galite daiginti šiltnamyje, tik išgirdus apie ateinančią šalną, uždenkite juos agrodanga.

REKLAMA

Atėjus tinkamam sodinimo metui, yra taisyklė, kurios patariama laikytis sodinant kardelius ir kitas svogūnines gėles: „Reikia sodinti per tris svogūno dydžius. Pasižiūrime, kokio dydžio yra svogūnas ir sodiname preliminariai sprindžio, 10-15 centimetrų gylyje. Jei dirva yra molinga, sunki, jų nereikia taip giliai sodinti, bet jeigu yra lengva žemė, priesmėlis, galima ir giliau.“

Specialistė turi patarimą ir norintiems žiedais džiaugtis ilgiau – sodinkite gumbasvogūnius skirtingame gylyje, tuomet žydėjimo laikas šiek tiek skirsis, vieni žiedai džiugins anksčiau, o kiti – kiek vėliau.

Kardelių tręšimas ir priežiūra

Augant kardeliams, juos reikėtų vis apkaupti, kad šaknys laikytųsi stabiliau. Todėl verta palikti pakankamą atstumą tarp augalų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Priklausomai nuo gumbasvogūnio dydžio, kuo jis didesnis – tuo didesnis atstumas ir atvirkščiai, maždaug 10-15centimetrų, tarp eilučių reikėtų didesnių tarpų, 20 centimetrų. Kuo didesni tarpai, tuo daugiau žemės galėsime apkaupti“, – kalbėjo specialistė.

Svogūnėlius sukišus į žemę, neskubėkite laistyti – kadangi sodinami kardeliai dar neturi šaknų ir pradeda augti tik pasodinti, laistymas tam, kad prigytų, nėra būtinas.

„Paprastai stengiamasi sodinti kardelius, kai žinoma, jog palis, bus drėgnesnis periodas. Jeigu augintojai pasodinus savaitę ar dvi nesulaukia lietaus ir nori, kad greičiau išaugtų, galima palaistyti. Laistymas aktualesnis tada, kai pradeda vystytis žiedynai. Tada ypatingai reikėtų juos laistyti retai, bet gausiai“, – pataria G. Štukėnienė.

REKLAMA

Nors dirva patręšiama ruošiant žemę rudenį, pradėjus augti kardeliams taip pat vertėtų juos patręšti: „Pasirodžius pirmiems lapams, išnaikinus piktžoles, patręšti trąšomis su azotu, po to, išnaikinus piktžoles, kai yra 4-5 lapai, galima patręšti kompleksinėmis trąšomis. Rugpjūčio, rugsėjo mėnesį jau nereikia tręšimo, nes augalas nužydi, kaupia maisto medžiagas žiemai, netinka azotinės trąšos, geriau kalis ir fosforas, kuris apsaugo nuo ligų ir gumbasvogūniai geriau peržiemoja.“

Augimo laikotarpiu reguliariai naikinkite piktžoles, jei labai sausa nepamirškite laistyti, apkaupkite, 2-3 kartus per sezoną patręškite. Priklausomai nuo pasirinktos veislės ankstyvumo, pirmieji kardeliai žiedais gali pradžiuginti dar liepos mėnesį. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų