REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Daugeliui ūkininkų ir žemės ūkio bendrovių nemažą dalį pajamų sudaro Europos Sąjungos tiesioginės išmokos. Tačiau kad siekiant jas gauti nekiltų keblumų, būtina tinkamai ir laiku deklaruoti žemės naudmenas ir pasėlius.

Daugeliui ūkininkų ir žemės ūkio bendrovių nemažą dalį pajamų sudaro Europos Sąjungos tiesioginės išmokos. Tačiau kad siekiant jas gauti nekiltų keblumų, būtina tinkamai ir laiku deklaruoti žemės naudmenas ir pasėlius.

REKLAMA

deklaravimas šiemet prasidėjo balandžio 12 d.

Kad nekiltų nemalonumų

Kaip informuoja Žemės ūkio ministerija, žemės naudmenų ir kitų plotų deklaravimas reikalingas tam, kad pagal Europos Sąjungos nurodytus būtinus reikalavimus galima būtų paskirstyti Europos Sąjungos skiriamą paramą už plotą.

„Gyventojai ar įmonės turėdami, tačiau nedeklaruodami žemės ūkio naudmenų neturi galimybės gauti minėtos Europos Sąjungos paramos, tačiau tada jiems nereikia laikytis ir būtinų reikalavimų.

Kadangi būtini reikalavimai nėra aukšti, tereikia turimų žemės ūkio naudmenų neapleisti – auginti derlių ar nušienauti pievas vieną kartą per metus, absoliuti dauguma prižiūrimų žemės ūkio naudmenų plotų yra deklaruojami. Siekiant gauti paramą juos deklaruoti būtina visada, bet jei paramos nepageidaujama, galima bet kada nedeklaruoti“, – aiškina ministerija.

REKLAMA
REKLAMA

Anot jos specialistų, didžioji dauguma pareiškėjų žemės ūkio naudmenas deklaruoja nesinaudodami savo kompiuteriu, išmaniuoju telefonu ir internetu.

REKLAMA

„Pareiškėjai deklaruoja seniūnijose padedant už deklaravimą atsakingiems seniūnijų darbuotojams“, – komentuoja ministerija.

Už žemės ūkio naudmenų priežiūros ar deklaravimo pažeidimus taikomos įvairaus dydžio piniginės sankcijos pareiškėjui neišmokant dalies skirtos paramos, priklausomai nuo pažeidimų masto ir jų pasikartojamumo.

Taip pat svarbu paminėti, kad pastaraisiais pastebima daugiamečių pievų mažėjimo tendencija. Tai yra vis daugiau daugiamečių pievų plotų yra suariama ir paverčiama dirbama žeme. Lietuva yra įsipareigojusi, nemažinti daugiamečių pievų plotų, todėl jeigu šį tendencija kartosis ir 2021 m. gali būti, kad daliai pareiškėjų, kurie suarė daugiametes pievas gali tekti atstatyti tokius plotus ir įsipareigoti ten laikyti daugiametę pievą.

REKLAMA
REKLAMA

Šiemet yra numatyta naujovių

Žemės ūkio ministerijos teigimu, atsižvelgiant į ateities žemės ūkio politikos iššūkius, šiemet teikiant deklaracijas mažės administracinė našta tiek ūkininkams, tiek įstaigoms – daugiau procesų bus skaitmenizuota pasitelkiant „NMA AGRO“ išmaniąją programėlę, mažės patikrų skaičius.

Šiemet laukuose nebus galima palikti smulkintos ir tolygiai paskleistos žolės. Išimtis bus taikoma tik sodų ir uogynų tarpueiliams, kuriuose yra pieva. Deklaruojantys pievas ir žolinius azotą kaupiančius augalus turi žinoti, kad nupjautą žolę (šieną, žaliąją masę ar kt.) privaloma

sutvarkyti (išvežti iš lauko arba supresuoti, arba šieną sudėti į kūgius) ne vėliau kaip iki einamųjų metų rugpjūčio 1 d.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Patikslinus žaliojo pūdymo apibrėžimą, įterpimui į dirvą pūdyme auginami žemės ūkio augalai turės būti pasėti einamaisiais metais.

„Atkreiptinas dėmesys, kad šiemet pakeisti ir patikslinti susietosios paramos už vaisius, uogas ir daržoves reikalavimai. Siekiantys gauti paramą už 3 ha ir daugiau vaisių, uogų ir daržovių auginimą atvirajame grunte, privalės mobiliąja „NMA AGRO” programėle pateikti iš kiekvieno lauko nuotraukas, kuriose matytųsi užaugintas derlius.

Žemės ūkio naudmenų ir kitų plotų klasifikatorius papildytas naujais kodais, kuriais deklaruojami mišrūs daržovių, sodų ir uogynų plotai – taip suteikiama galimybė gauti susietąją paramą smulkiems, mišrius plotus deklaruojantiems ūkiams. Ankstinama šildomų šiltnamių įregistravimo data – juos įregistruoti kaip statinius Nekilnojamojo turto registre reikia iki einamųjų metų lapkričio 15 d.“ – informuoja ministerija.

REKLAMA

Šiemet sugriežtinti reikalavimai juridiniams asmenims, siekiantiems gauti jauniesiems ūkininkams skirtą išmoką. Juridinio asmens veikloje dalyvaujantys fiziniai asmenys turi būti įregistruoti Juridinių asmenų registre ir Juridinių asmenų dalyvių informacinėje sistemoje ne vėliau kaip iki einamųjų metų rugpjūčio 1 d. Taigi, nebelieka galimybės teikti Nacionalinei mokėjimo agentūrai sąrašų apie fizinius asmenis, dalyvaujančius juridinio asmens veikloje.

Tik šiais metais pareiškėjams, deklaruojantiems kvietrugius, kviečius, miežius, avižas, rugius, rapsus, lubinus, pupas, žirnius, kurių bendras plotas yra 30 ha ir daugiau, ir (arba) bulves, kurių bendras plotas yra 10 ha ir daugiau, paliekama galimybė nurodyti auginamą augalų veislę kaip “Nežinoma“. Kitais metais tokios galimybės nebebus. Atsižvelgiant į tai, augalų veislių klasifikatorius papildytas Europos veislių katalogo augalų veislėmis.

REKLAMA

Siekiant tinkamai pasiruošti įgyvendinti Žaliojo kurso tikslus, pareiškėjams bus suteikta galimybė identifikuoti savo plotus pagal jų dirbimo technologiją. Pasėlių deklaravimo taisyklių nuostatos papildytos punktu, nustatančiu informacijos pateikimą apie bearimės žemės dirbimo technologijos būdu dirbamus laukus.

Pareiškėjams, deklaruojantiems valstybinės žemės plotus, įvedamas reikalavimas šios žemės naudojimo ar valdymo teisės patvirtinimo dokumentus pateikti patikrinti seniūnijos (savivaldybės) darbuotojui.

Deklaravimo paraiškos forma papildyta nuostata, jog pareiškėjas žino, kad paukščiams svarbiose teritorijose esančių natūralių pievų, ganyklų, šlapynių, saugomų rūšių radavietės pievų ir ganyklų negalima aparti, persėti kultūrinėmis žolėmis ar apsodinti mišku. Pažeidusiems šį vieną iš kompleksinės paramos reikalavimų bus taikomos sankcijos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Deklaruojantys žemės ūkio naudmenas ir pasėlius taip pat galės atnaujinti ir duomenis apie ūkininko ūkį.

Beje, šiemet deklaruojant pasėlius atsisakoma buvusios galimybės skirti savanorišką paramą – 1 eurą už hektarą ūkininkus vienijančioms organizacijoms.

Praėjusiais metais deklaruotas plotas nežymiai augo (2020 m. – 2 937 302 ha, 2019 m. – 2 926 751 ha), o paraiškų skaičius mažėjo (2020 m. – 124 885 paraiškos, 2019 m. – 126 057 paraiškos). Daugiausia žemės ūkio naudmenų ir kitų plotų buvo deklaruota Panevėžio, Kėdainių, Raseinių rajonuose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų